Czy kiedyś miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z codziennością? Jeśli tak to nie jesteś jedyny. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują pomocy, aby poradzić sobie z poważną chorobą, utratą wagi albo nikotynizmem. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, zwolnieniem z pracy, śmiercią ukochanej osoby, stresem czy nadużywaniem różnych substancji. Wszystkie te problemy są zazwyczaj destrukcyjne dla człowieka.
 

Psychoterapia – co to jest?

Psycholog może pomóc w rozprawieniu się z problemami. Z psychoterapii korzystają osoby w każdym wieku, aby żyć bardziej produktywnie, komfortowo i w pełni satysfakcji. W czasie terapii psycholog stosuje naukowo certyfikowane procedury, by pomóc pacjentom rozwinąć w sobie dobre nawyki. Występuje wiele podejść do psychoterapii, wraz z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną, gabinet psychoterapii kielce http://r5w.pl i innymi — które pomogą każdemu z osobna skonkretyzować jego własne problemy.  Proces ten oparty jest na współpracy i dialogu. Pacjent ma zapewnione środowisko wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta podchodzi do niego neutralnie i nie będzie go w żaden sposób krytykował.  

Wraz z psychologiem będziesz pracował nad tym, żeby odkryć i wyeliminować wzory zachowania, które powstrzymują od osiągnięcia w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko pomaga rozwiązać dotychczasowe problemy, ale wzbogaca w nowe umiejętności, aby lepiej radzić sobie z wieloma wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy pójść na psychoterapię?

Przez błędy rozumienia czym jest psychoterapia, mnóstwo potrzebujących się na nią nie decyduje. Nawet jeśli znają realia i nie wierzą w mity, to ludzie zazwyczaj czują się zagubieni przed podjęciem walki o dobre samopoczucie. Trzeba przezyciężyć strach, ponieważ jeśli poziom życia nie jest taki jaki byśmy pożądali — psychoterapia może pomóc. Niektórzy ludzie korzystają z terapii u psychologa dlatego, że mają depresję, czują lęk lub złość przez dłuższy czas. Inni natomiast mogą potrzebować pomocy w przewlekłej chorobie, która ma wpływ na układ emocjonalny i psychikę. Są też ludzie wymagający szybkiego rozpoznania swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z perspektywą rozpadu związku, syndromem pustego gniazda, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *